CASE STUDIES #2
Lubimy rozwiązywać sprawy nieoczywiste w nietypowych sytuacjach. Ostatni przypadek zdarzył się w trakcie wesela.
Młoda kobieta, bardzo aktywna fizycznie, zgłosiła ból ramienia i obręczy barkowej oraz zmianę w postaci bąbla (balonik wypełniony płynem umieszczony pod skórą) nad obojczykiem w bliższej odległości od mostka. Dwa dni przez zdarzeniem doszło do podobnego incydentu po intensywnym treningu, jednakże z dużo mniejszym nasileniem, które cofnęło się po odpoczynku. W dniu wesela po treningu z powrotem zaczął narastać ból w okolicy ramienia i całej obręczy barkowej a bąbel nad obojczykiem zrobił się wielkości kciuka i stał się twardy.
Po wnikliwym badaniu w trakcie pierwszego tańca pary młodej odrzucone zostały objawy neurologiczne oraz część ortopedycznych, ponieważ Pacjentka przeszła złamanie obojczyka po stronie, której dotyczyła sytuacja. Stwierdzono, że ból wynika z odruchowego napięcia tkanek miękkich okołołopatkowych (mięśni i powięzi) a przyczyną w/w objawów jest niewłaściwe ustawienie kręgów w górnym odcinku kręgosłupa piersiowego (T3 w lewo, T4 w prawo). Po kilku minutach rozluźniania technikami mięśniowymi i powięziowymi podjęto próbę zabiegu manipulacji (zabieg przy którym słychać trzask) na podłodze w kawiarni domu weselnego. Ból przeszedł na chwilę. Jeden z zablokowanych segmentów nie odpuścił. Po kolejnych chwilach rozluźniania mięśni i powięzi podjęto kolejną próbę precyzyjnej manipulacji, która okazała się skuteczna w zlikwidowaniu wszelkich objawów. W jednej chwili cały ból i napięcie zniknęło. Bąbel wielkości kciuka też rozpłynął się.
Skąd się biorą takie przypadki? Otóż cała obręcz barkowa wraz z szyją i głową wg modelu medycyny osteopatycznej opiera i rusza się na segmentach, które u weselnej Pacjentki były zablokowane (T3-4). Przez zmianę ułożenia kręgów względem siebie dochodzi do zmiany napięcia wszystkich sąsiednich tkanek miękkich (mięśni powięzi powierzchownej i głębokiej, naczyń i nerwów). To napięcie powoduje zaciśnięcie naczyń włosowatych ograniczając przepływ płynów i wymianę informacji, co kończy się bólem nawet w dużej odległości od przyczyny. Skąd ten bąbel? Otóż, pod wpływem wzmożonego i nierównomiernego napięcia, tkanki układają się w niewłaściwy sposób względem siebie. Tak jak teraz siedzisz i czytasz ten tekst jak zegniesz się w prawo lub w lewo to z jednej strony skóra naciągnie się a z drugiej wyskoczy boczek. Bąbel jest wypełniony limfą (płynem surowiczym, substancją międzykomórkową) i zbiera się tam, ponieważ może. Bo tkanki w tej sytuacji tak się poukładały.
Dodatkowo po całym zajściu partner weselnej Pacjentki otrzymał zadanie ochładzać kostkami lodu okolice mięśni dookoła łopatki po to, żeby dodatkowo zablokować informację bólową, która mogła pozostać w niektórych tkankach na różnej głębokości i przekształcić się w inne niepożądane napięcia mogące powodować nawrót niewłaściwego ustawienia kręgów względem siebie. Pomimo zniesienia objawów sytuacja nie jest do końca rozwiązana, ponieważ nie zostały zbadane chociażby inne odcinki kręgosłupa i trzewia, z których mogła wynikać przyczyna niewłaściwego ustawienia kręgów w górnym odcinku kręgosłupa piersiowego.
Z życzeniami umiaru – Zespół REHEALTHY!